ROBOT NEDİR ?

Robot, Robotlar, Robotik sistemler

Robotik Nedir?
Robotik, insan eylemlerinin yerini alan (veya kopyalayan) robot adı verilen makineler üreten bilim, mühendislik ve teknolojinin kesişimidir. Pop kültürü her zaman robotlardan etkilenmiştir. R2-D2. Optimus Prime. WALL-E. Bu aşırı abartılı, insansı robot kavramları genellikle gerçek şeyin bir karikatürü gibi görünüyor...yoksa bunlar bizim fark ettiğimizden daha ileriyi düşünüyorlar mı? Robotlar, gelecekte R2-D2 benzeri bir makine olasılığını ortadan kaldırmayan entelektüel ve mekanik yetenekler kazanıyor.

Robot nedir?
Robot, insanlara yardımcı olabilen veya insan eylemlerini taklit edebilen programlanabilir makinelerin yapıldığı robotik alanının ürünüdür. Robotlar başlangıçta monoton görevlerin (bir montaj hattında araba inşa etmek gibi) üstesinden gelmek için inşa edildi, ancak o zamandan beri yangınla mücadele, evleri temizleme ve inanılmaz derecede karmaşık ameliyatlara yardımcı olma gibi görevleri gerçekleştirmek için ilk kullanımlarının çok ötesine geçti. Her robotun, bir insanın üzerinde tam kontrole sahip olduğu görevleri gerçekleştiren insan kontrollü botlardan, herhangi bir dış etki olmaksızın görevleri gerçekleştiren tam otonom botlara kadar farklı bir özerklik düzeyi vardır.
Teknoloji ilerledikçe, robotik olarak kabul edilen şeyin kapsamı da artmaktadır. 2005 yılında, tüm robotların %90'ı otomotiv fabrikalarında araba monte ederken bulunabilirdi. Bu robotlar esas olarak bir arabanın belirli kısımlarına kaynak veya vidalama yapmakla görevli mekanik kollardan oluşur. Bugün, dünyanın en zorlu koşullarını keşfeden robotların, yasaların uygulanmasına yardımcı olan robotların ve hatta sağlık hizmetlerinin neredeyse her alanında yardımcı olan robotların geliştirilmesini, oluşturulmasını ve kullanılmasını içeren gelişmiş ve genişletilmiş bir robotik tanımı görüyoruz.

Genel robotik dünyası genişlerken, bir robotun bazı tutarlı özellikleri vardır:

Robotların hepsi bir çeşit mekanik yapıdan oluşur. Bir robotun mekanik yönü, tasarlandığı ortamdaki görevleri tamamlamasına yardımcı olur. Örneğin, Mars 2020 Rover'ın tekerlekleri ayrı ayrı motorludur ve kırmızı gezegenin zorlu arazisini sıkıca kavramasına yardımcı olan titanyum borudan yapılmıştır.
Robotlar, makineyi kontrol eden ve çalıştıran elektrikli bileşenlere ihtiyaç duyar. Esasen, robotların büyük bir çoğunluğuna güç sağlamak için bir elektrik akımına (örneğin bir pil) ihtiyaç vardır.
Robotlar en azından bir düzeyde bilgisayar programlama içerir. Ne yapacağını söyleyen bir kod seti olmadan, bir robot sadece başka bir basit makine parçası olurdu. Bir robota bir program eklemek, ona bir görevi ne zaman ve nasıl gerçekleştireceğini bilme yeteneği verir.
Yapay zeka ve yazılımlar da ilerlemeye devam ettikçe, robotik endüstrisinin vaadini er ya da geç görmemiz gerekiyor. Yakın gelecekte, bu teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde robotlar daha akıllı, daha esnek ve daha enerji verimli hale gelmeye devam edecek. Ayrıca, daha zorlu zorlukların üstesinden gelecekleri ve küresel tedarik zincirlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacakları akıllı fabrikalarda ana odak noktası olmaya devam edecekler.

Nispeten genç olmasına rağmen, robot endüstrisi, bilim kurgunun bir zamanlar sadece hayal edebileceği, takdire şayan bir ilerleme vaadiyle doludur. Okyanuslarımızın en derin derinliklerinden uzayda binlerce kilometreye kadar, robotların, insanların tek başına başarmayı hayal bile edemeyecekleri görevleri yerine getirdiği görülecektir.

26 Robotik Şirketleri Yaşama ve Çalışma Şeklimizi Değiştiriyor
12 Şirket Daha Akıllı Robotlar Yapmak İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?
En İyi Robotik Şirketleri Şimdi İşe Alıyor
Bu robotik şirketlerinin şu anda çok sayıda açık işi var.

İşe Alım Yapan Şirketleri Görüntüle
Türler

 
Robot Türleri
Mekanik botlar, tasarlandıkları görevi verimli bir şekilde yerine getirmek için tüm şekil ve boyutlarda gelir. Tüm robotlar tasarım, işlevsellik ve özerklik derecesine göre farklılık gösterir. 0,2 milimetre uzunluğundaki “RoboBee”den 200 metre uzunluğundaki robotik nakliye gemisi “Vindskip”e, insanların basitçe yapamayacağı görevleri yerine getirmek için robotlar ortaya çıkıyor. Genel olarak, beş tür robot vardır:


1) Önceden Programlanmış Robotlar
Önceden programlanmış robotlar, basit, monoton görevleri yaptıkları kontrollü bir ortamda çalışır. Önceden programlanmış bir robot örneği, bir otomotiv montaj hattındaki mekanik bir kol olabilir. Kol tek bir işleve hizmet eder - bir kapıyı kaynaklamak, belirli bir parçayı motora sokmak vb. - ve görevi bu görevi bir insandan daha uzun, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirmektir.


2) İnsansı Robotlar
İnsansı robotlar, insan davranışına benzeyen ve/veya insan davranışını taklit eden robotlardır. Bu robotlar genellikle insan benzeri aktiviteler gerçekleştirir (koşmak, zıplamak ve nesneleri taşımak gibi) ve bazen insan yüzleri ve ifadeleri olsa bile bize benzeyecek şekilde tasarlanırlar. İnsansı robotların en belirgin örneklerinden ikisi, Hanson Robotics'in Sophia'sı (yukarıdaki videoda) ve Boston Dynamics'in Atlas'ıdır.


3) Otonom Robotlar
Otonom robotlar, insan operatörlerden bağımsız olarak çalışır. Bu robotlar genellikle insan denetimi gerektirmeyen açık ortamlarda görevleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Onlar 

oldukça benzersiz çünkü etraflarındaki dünyayı algılamak için sensörler kullanıyorlar ve daha sonra veri ve misyonlarına dayalı olarak en uygun adımı atmak için karar verme yapılarını (genellikle bir bilgisayar) kullanıyorlar. Otonom bir robota örnek olarak, bir evde serbestçe dolaşmak için sensörler kullanan Roomba elektrikli süpürge verilebilir.

Otonom Robot Örnekleri
Temizleme Botları (örneğin, Roomba)
Çim Budama Botları
Konaklama Botları
Otonom Dronlar
Tıbbi Asistan Botları
 
4) Teleoperasyonlu Robotlar
Tele-operasyonlu robotlar, güvenli bir mesafeden insan kontrolünü sağlamak için kablosuz bir ağ kullanan yarı otonom botlardır. Bu robotlar genellikle aşırı coğrafi koşullarda, hava koşullarında, koşullarda vb. çalışır. Uzaktan kumandalı robotlara örnek olarak, BP petrol sızıntısı sırasında su altı boru sızıntılarını düzeltmek için kullanılan insan kontrollü denizaltılar veya bir savaş alanındaki mayınları tespit etmek için kullanılan insansız hava araçları verilebilir.


5) Büyüyen Robotlar
Güçlendirme robotları ya mevcut insan yeteneklerini geliştirir ya da bir insanın kaybetmiş olabileceği yetenekleri değiştirir. İnsan büyütme için robotik alanı, insanları daha hızlı ve daha güçlü hale getirerek insanlığın tanımını yeniden tanımlama yeteneğine sahip botlarla bilim kurgunun çok yakında gerçeğe dönüşebileceği bir alandır. Mevcut büyütme robotlarının bazı örnekleri, robotik protez uzuvlar veya ağır ağırlıkları kaldırmak için kullanılan dış iskeletlerdir.

Bombaları Yaymaktan Ameliyat Yapmaya, VR Robotlarının Bazı Şaşırtıcı Kullanımları Var
 

Robot yazılımı robotik olarak kabul edilir mi?
Bir yazılım robotu, bir sohbet robotu veya bir web tarayıcısı gibi görevleri bağımsız olarak gerçekleştiren bol miktarda bir bilgisayar programı türüdür. Ancak, yazılım robotları yalnızca internette var oldukları ve bir bilgisayardan geldikleri için robot olarak kabul edilmezler. Bir cihazın robot olarak kabul edilebilmesi için gövde veya şasi gibi fiziksel bir forma sahip olması gerekir.

İşlev

Ampute, JHU Uygulamalı Fizik Laboratuvarından Modüler Protez Uzuv ile Müzik Yapıyor
 
Robotlar nasıl çalışır?
 
Bağımsız robotlar
Bağımsız robotlar, tamamen özerk ve insan operatör kontrolünden bağımsız olarak çalışabilir. Bunlar tipik olarak daha yoğun programlama gerektirir, ancak bomba yayılımından ve derin deniz yolculuğundan fabrika otomasyonuna kadar tehlikeli, sıradan veya başka türlü imkansız görevleri üstlenirken robotların insanların yerini almasına izin verir. Düşük ücretli işleri ortadan kaldıran ancak büyüme için yeni olanaklar sunan bağımsız robotların toplum için en yıkıcı olduğu kanıtlandı.

 

bağımlı robotlar
Bağımlı robotlar, halihazırda var olan eylemlerini geliştirmek ve tamamlamak için insanlarla etkileşime giren özerk olmayan robotlardır. Bu nispeten yeni bir teknoloji biçimidir ve sürekli olarak yeni uygulamalara genişletilmektedir, ancak gerçekleştirilen bağımlı robotların bir biçimi, insan zihni tarafından kontrol edilen gelişmiş protezlerdir.

Ünlü bir bağımlı robot örneği, Johns Hopkins APL tarafından 2018 yılında, kolu dirseğinin üstünden ampute olan Johnny Matheny adlı bir hasta için yaratıldı. Matheny, araştırmacıların uzun bir süre boyunca kullanımını inceleyebilmeleri için Modüler Protez Uzuv (MPL) ile donatıldı. MPL, elektromiyografi veya protezi kontrol eden ampute uzvundan gönderilen sinyallerle kontrol edilir. Zamanla, Matheny MPL'yi kontrol etmede daha verimli hale geldi ve ampute uzvundan gönderilen sinyaller daha küçük ve daha az değişken hale geldi, bu da hareketlerinde daha fazla doğruluk sağladı ve Matheny'nin piyano çalmak kadar hassas görevleri yerine getirmesine izin verdi.

En İyi Robotik Şirketleri Şimdi İşe Alıyor
Bu robotik şirketlerinin şu anda çok sayıda açık işi var.

İşe Alım Yapan Şirketleri Görüntüle
 

Açık mavi bir arka plan üzerinde, dördü çerçevenin üstüne ve altısı aşağıya monte edilmiş on robotik kol ve cihazın görüntüsü.

 
Bir robotun ana bileşenleri nelerdir?
Kontrol sistemi
Sensörler
aktüatörler
Güç kaynağı
Son Etkileyiciler
Bir robotun ana bileşenleri
Robotlar, çeşitli ihtiyaçlara çözümler sunmak ve birkaç farklı amacı yerine getirmek için üretilmiştir ve bu nedenle, bu görevleri tamamlamak için çeşitli özel bileşenler gerektirir. Ancak, bir güç kaynağı veya bir merkezi işlem birimi gibi her robotun yapısında merkezi olan birkaç bileşen vardır. Genel olarak konuşursak, robotik bileşenler şu beş kategoriye girer:

 

Kontrol sistemi
Hesaplama, bir robotun genellikle kontrol sistemi olarak adlandırılan merkezi işlem birimini oluşturan tüm bileşenleri içerir. Kontrol sistemleri, bir robota, belirli bir görevi tamamlamak için insan beyninin vücuda sinyal göndermesine benzer şekilde, belirli bileşenlerini nasıl kullanacağını söylemek üzere programlanmıştır. Bu robotik görevler, minimal invaziv cerrahiden montaj hattı paketlemesine kadar her şeyi içerebilir.

 

Sensörler
Sensörler, bir robota, denetleyici tarafından işlenen ve robotun dış dünya ile etkileşime girmesine izin veren elektrik sinyalleri biçiminde uyaran sağlar. Robotlarda bulunan yaygın sensörler arasında göz işlevi gören video kameralar, ışığa tepki veren fotodirençler ve mikroskobik sensörler bulunur.

kulak gibi çalışan kulaklıklar. Bu sensörler, robotun çevresini yakalamasına ve mevcut ana göre en mantıklı sonucu işlemesine olanak tanır ve kontrolörün komutları ek bileşenlere iletmesine olanak tanır.

 

aktüatörler
Daha önce belirtildiği gibi, bir cihaz ancak hareketli bir çerçevesi veya gövdesi varsa robot olarak kabul edilebilir. Aktüatörler bu hareketten sorumlu olan bileşenlerdir. Bu bileşenler, kontrol sisteminden sinyal alan ve atanan görevi tamamlamak için gerekli hareketi gerçekleştirmek üzere birlikte hareket eden motorlardan oluşur. Aktüatörler, metal veya elastik gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir ve genellikle basınçlı hava (pnömatik aktüatörler) veya yağ (hidrolik aktüatörler) kullanılarak çalıştırılır, ancak özel rollerini en iyi şekilde yerine getirmek için çeşitli biçimlerde gelir.

 

Güç kaynağı
İnsan vücudunun çalışması için yiyeceğe ihtiyacı olduğu gibi, robotlar da güce ihtiyaç duyar. Bir fabrikada bulunanlar gibi sabit robotlar bir duvar prizinden AC gücüyle çalışabilir, ancak daha yaygın olarak robotlar dahili bir pil ile çalışır. Çoğu robot, güvenli nitelikleri ve uzun raf ömrü için kurşun-asit pilleri kullanırken, diğerleri daha kompakt ama aynı zamanda daha pahalı gümüş-kadmiyum çeşidini kullanabilir. Güvenlik, ağırlık, değiştirilebilirlik ve kullanım ömrü, bir robotun güç kaynağını tasarlarken dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Gelecekteki robotik geliştirme için bazı potansiyel güç kaynakları arasında sıkıştırılmış gazlardan gelen pnömatik güç, güneş enerjisi, hidrolik güç, anaerobik çürütme yoluyla volan enerji depolama organik çöp ve nükleer güç de yer alıyor.

 

Son Etkileyiciler
Son efektörler, robotların görevlerini tamamlamalarını sağlayan fiziksel, tipik olarak harici bileşenlerdir. Fabrikalardaki robotlar genellikle boya püskürtücüler ve matkaplar gibi değiştirilebilir araçlara sahiptir, cerrahi robotlar neşter ile donatılabilir ve teslimat, paketleme, bomba yayma ve çok daha fazlası gibi görevler için kavrama pençeleri ve hatta ellerle başka tür robotlar yapılabilir.

kullanır
robotik sütun sayfası kullanımları
ROBOTİK, EVİMİZ DAHİL HAYATIMIZIN HER ALANINA HIZLA SIĞIYOR.
Robotların Kullanımları
Robotların, onları gelecek için ideal teknoloji haline getiren çok çeşitli kullanım durumları vardır. Yakında hemen hemen her yerde robotları göreceğiz. Bunları hastanelerimizde, otellerimizde ve hatta yollarımızda göreceğiz.

Robotik Uygulamaları
Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım
Üretim tesislerinde insanlarla birlikte çalışmak (co-bot olarak bilinir)
Yaşlı bireylere arkadaşlık sunan robotlar
cerrahi asistanlar
Son mil paketi ve yemek siparişi teslimatı
Çimleri süpürmek ve biçmek gibi görevleri yerine getiren otonom ev robotları
Eşyaların bulunmasına ve depolarda taşınmasına yardımcı olmak
Doğal afetlerden sonra arama kurtarma görevlerinde kullanılır
Savaş bölgelerinde mayın dedektörleri
Üretme
İmalat endüstrisi, muhtemelen robotların en eski ve en iyi bilinen kullanıcısıdır. Bu robotlar ve yardımcı robotlar (insanların yanında çalışan botlar), arabalar ve endüstriyel ekipman gibi ürünleri verimli bir şekilde test etmek ve bir araya getirmek için çalışır. Şu anda kullanımda olan üç milyondan fazla endüstriyel robot olduğu tahmin ediliyor.

Otomotiv Robotlarının Geleceğini Şekillendiren Altı Şirket

Lojistik
Nakliye, elleçleme ve kalite kontrol robotları, çoğu perakendeci ve lojistik şirketi için olmazsa olmaz hale geliyor. Artık paketlerimizin olağanüstü hızlara ulaşmasını beklediğimizden, lojistik şirketleri, zaman verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için depolarda ve hatta yolda robotlar kullanıyor. Şu anda, eşyalarınızı raflardan alan, depo zemininde taşıyan ve paketleyen robotlar var. Ek olarak, son mil robotlarındaki (paketinizi kapınıza otonom olarak teslim edecek robotlar) artış, yakın gelecekte bir lojistik botla yüz yüze metal bir karşılaşma yaşamanızı sağlar.

 

Ev
Artık bilim kurgu değil. Robotlar evlerimizin her yerinde görülebilir, ev işlerine yardım eder, bize programlarımızı hatırlatır ve hatta çocuklarımızı eğlendirir. Ev robotlarının en bilinen örneği, otonom elektrikli süpürge Roomba'dır. Ek olarak, robotlar artık özerk olarak çim biçmekten havuzları temizlemeye kadar her şeyi yapacak şekilde gelişti.


Yolculuk
Otonom araçlardan daha fazla bilim kurgu benzeri bir şey var mı? Bu sürücüsüz arabalar artık sadece hayal ürünü değil. Veri bilimi ve robotiğin birleşimi olan sürücüsüz araçlar dünyayı fırtına gibi estiriyor. Tesla, Ford, Waymo, Volkswagen ve BMW gibi otomobil üreticileri, arkamıza yaslanıp rahatlamamızı ve yolculuğun keyfini çıkarmamızı sağlayacak bir sonraki seyahat dalgası üzerinde çalışıyor. Araç paylaşım şirketleri Uber ve Lyft ayrıca insanların aracı çalıştırmasını gerektirmeyen otonom araç paylaşım araçları geliştiriyor.


Sağlık hizmeti
Robotlar sağlık sektöründe çok büyük adımlar attı. Bu mekanik harikalar, robot destekli ameliyatlardan insanların fizik tedavide yaralanmalardan kurtulmasına yardımcı olan botlara kadar sağlık hizmetlerinin hemen her alanında kullanılmaktadır. robot örnekleri 

Sağlık sektöründe iş başında olanlar, Toyota'nın insanların yürüme yeteneğini yeniden kazanmalarına yardımcı olan sağlık asistanları ve bir hastanede otonom olarak gezinmek ve ilaçlardan temiz çarşaflara kadar her şeyi teslim etmek için tasarlanmış bir robot olan "TUG".

Son zamanlarda, ilaç şirketleri tarafından COVID-19 ile mücadeleyi hızlandırmak için robotlar kullanılıyor. Bu botlar artık COVID-19 test bezlerini doldurmak ve mühürlemek için kullanılıyor ve ayrıca bazı üreticiler tarafından KKD ve solunum cihazları üretmek için kullanılıyor.