DRON

Dron nedir.

Dronlar, yetenekli pilotların elinde inanılmaz videolar çekebilen ve bir köpek birini frizbiyle karıştırdığında ciddi bir internet eğlencesi sağlayabilen, çığır açan bir teknoloji parçasıdır. Drone'ların rekor kıran Super Bowl ışık gösterileri sergilediklerini izledik ve yıkıcı kasırgaların ardından medyada yer alma ve yardım yardımı sağlamalarına baktık.

Bir joystick ve bir GPS sistemi ile, çoğu tüketici insansız hava aracının işlemleri, bir video oyunu oynamaktan daha karmaşık görünmüyor. Bununla birlikte, kolay kullanıcı arayüzünün arkasında bir ivmeölçer, bir jiroskop ve drone uçuşunun mekaniğini olabildiğince sorunsuz hale getirmek için çalışan diğer karmaşık teknolojiler var.

Bu mekanik özellikler nasıl çalışır? Bir drone gerçekte nasıl uçar? Biraz kablosuz teknoloji ve bir sürü fizik.


bağlantı
Dronlar, genellikle bir akıllı telefon veya tabletten uzaktan kontrol edilebilir. Kablosuz bağlantı, pilotların drone ve çevresini kuş bakışı perspektiften görmelerini sağlar. Kullanıcılar ayrıca belirli GPS koordinatlarını önceden programlamak ve drone için otomatik bir uçuş yolu oluşturmak için uygulamalardan yararlanabilir. Kablosuz olarak etkinleştirilen bir başka kullanışlı özellik, pil şarjını gerçek zamanlı olarak takip etme yeteneğidir; bu, dronlar ağırlıklarını düşük tutmak için daha küçük piller kullandığından önemli bir husustur.

rotorlar
Bir drone, dikey hareketi için rotorlara güvenir. Drone'lar, bir motora bağlı bir pervaneden oluşan rotorlarını havada asılı kalmak için kullanırlar; tırmanış, pilotlar rotorlar yerçekiminden daha büyük bir yukarı doğru kuvvet üretene kadar hızı artırdığında; ve pilotlar tam tersini yapıp hızı düşürdüğünde alçalırlar.

Uçmak için, bir dronun dört rotorundan ikisi saat yönünde hareket ederken, diğer ikisi saat yönünün tersine hareket ederek dronun yanal momentumunun dengeli kalmasını sağlar. Dikey hareketini etkisiz hale getirmekten kaçınmak için, drone üzerindeki diğer iki rotor dönüşlerini artıracak. Aynı prensip ileri ve geri hareket için de geçerlidir - dronun rotorları, rotorların dönüşünün drone'u dengede tuttuğundan emin olarak itme kuvveti uygulamalıdır.

İvmeölçer ve Altimetre
Bir ivmeölçer, drone'ya hızı ve yönü hakkında bilgi verirken, bir altimetre makineye irtifasını söyler. Bu özellikler aynı zamanda bir dronun yavaş ve güvenli bir şekilde inmesine yardımcı olarak, uçağı tahmin edilemez bir şekilde aşağı çekebilecek yıkama adı verilen bir hava boşluğuna batmasını önler.

kameralar
1
belge

Ticari Kablosuz Ağlar: Drone Endüstrisinin Temel Temeli
Bazı dronlarda, pilotun, cihaza doğrudan bir görüş hattı olmadan dronun nereye uçtuğunu görmesini sağlayan yerleşik kameralar bulunur. Drone monteli kameralar, kullanıcıların ulaşılması zor yerleri görmelerine yardımcı olur ve özellikle arama kurtarma senaryolarında ilk müdahale ekipleri için oyunun kurallarını değiştiren bir araç olabilir.

Drone yapımında kullanılan karmaşık mühendislik, pilotların denge, itme ve diğer karmaşıklıklar hakkında endişelenmesine gerek olmadığı ve onları uçurmanın keyfini çıkarabileceği anlamına gelir. Yalnızca 5G ile yükseltilecek olan makinelerin ultra duyarlı yapısı, uzmanların dronları yüksek hızlı engelli parkurlarda yarışmalarına bile izin veriyor.

Drone'lar, video çekmekten acil durumlarda yardıma kadar her şeyi yapmak için kablosuz teknolojinin gücünden yararlanan çok yönlü ekipman parçalarıdır. Ve onların faydası sadece teknoloji geliştikçe ve dünya daha bağlantılı hale geldikçe artacaktır. Drone'ların dönüştürücü potansiyeli hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.